woensdag 24 oktober 2007 00:00
Tabaksproducent Ritmeester heeft een geding tegen zowel de gemeente Veenendaal als energiebedrijf Eneco, de rijksoverheid en de provincie op alle fronten verloren. Ritmeester wilde het voormalige fabrieksterrein aan de Vijftien Morgen, waar tot voor kort nog sigaren werden gemaakt voor de productie naar het oosten van Duitsland werd overgeheveld, geschikt maken voor een woningbouwlocatie.
Maar de rechtbank in Utrecht oordeelt dat Ritmeester ,,niet verarmd in de vorm van een daadwerkelijke waardedaling van het terrein" als er geen woningen mogen worden gebouwd. Dat kan niet omdat wettelijk tot honderd meter aan weerskanten van de boven het terrein lopende hoogspanningslijn niet mag worden gebouwd. Ruim een halve eeuw geleden werd de hoogspanningslijn boven het fabrieksterrein aangebracht en werd het zakelijk recht toegekend aan de energiemaatschappij. Ritmeester maakte al vanaf 1926 op deze locatie sigaren.
De uitspraak werd in Veenendaal met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien omdat het mogelijk gevolgen zou kunnen hebben voor situaties elders in de gemeente onder of in de directe nabijheid van de hoogspanningslijn. Wethouder Cees Sanders (Ruimtelijke ordening, PvdA) heeft eerder gezegd dat hij in overleg met Ritmeester zou willen bezien of het financieel haalbaar is de hoogspanningslijn ter hoogte van de voormalige sigarenfabriek ondergronds te laten gaan. De kosten zouden dan voor rekening komen van de projectontwikkelaar die het Ritmeesterterrein zou gaan bebouwen.
Bron: Veenendaalse krant